Strona 1 z 1

artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-04-16, 10:55
przez sebiusz
"Ścianą płaczu" pocztowcy nazywają maszynę do rozdziału wstępnego.
Artykuł znalazłem przypadkiem, może kogoś zainteresuje:
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/167387,co-ty-wiesz-o-poczcie,id,t.html

edit: poprawka linku

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-04-21, 01:25
przez Bruno Cybulski
Ciekawy artykuł.
Szkoda, że nie ma zdjęć tych maszyn albo filmu z nagraniem ich pracy...

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 00:03
przez georginia
Cytat z artykułu: "Plagą i największym utrudnieniem dla prac w Centrum jest niepoprawne adresowanie. - Ostatnią linią w polu adresowym powinien zawsze być kod. Jeżeli piszemy za granicę, przed cyferkami należy postawić skrót danego kraju, taki jak na naklejkach samochodowych – objaśnia Przemysław Frocisz."
;o Pierwsze słyszę ;o

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 08:17
przez moony-wroclove
Kiedyś pani na poczcie się z moją siostrą kłóciła, że źle zapisała adres, bo na końcu napisała "Belarus"... plagą jest więc nieznajomość powszechnie przyjętych angielskich nazw krajów...

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 10:39
przez marteckam
u mnie na poczcie też nie wiedzieli co to Belarus, o Netherlands nie wspomnę [torba na głowie]

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 11:46
przez katrinko
Wydaje mi się, że skoro w pierwszej kolejności poczta musi opuścić nasz kraj, a więc jest obsługiwana przez pocztę polską, nazwa kraju, do którego wysyłamy, w pierwszej kolejności powinna być napisana po polsku. Po myślniku lub ukośniku piszę również nazwę angielską lub oryginalną. Pracownicy poczty, czy to w okienku, czy w sortowni nie powinni mieć wtedy kłopotu z adresem, znają języki czy nie.
Wybaczcie lekki off topic

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 11:57
przez georginia
Na temat nieznajomości krajów u pracowników poczty można by książkę napisać [torba na głowie] chodziło mi bardziej o pisanie skrótów przed kodem - nigdy się z czymś takim nie spotkałam... No i biorąc na logikę skoro nie znają nazw krajów po angielsku to tym bardziej skrótów też nie [nawala krzesłem] [wink]

Re: artykuł m.in. o ścianie płaczu :)

PostNapisane: 2013-11-28, 12:16
przez krawiec
georginia napisał(a):Na temat nieznajomości krajów u pracowników poczty można by książkę napisać [torba na głowie] chodziło mi bardziej o pisanie skrótów przed kodem - nigdy się z czymś takim nie spotkałam... No i biorąc na logikę skoro nie znają nazw krajów po angielsku to tym bardziej skrótów też nie [nawala krzesłem] [wink]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_pocztowy#Mi.C4.99dzynarodowy_kod_pocztowy
Kody pocztowe poszczególnych krajów są poprzedzone narodowym prefiksem składającym się z 1- lub 2-literowego oznaczenia kraju (tzw. kod kraju). W tej roli występują samochodowe oznaczenia przynależności – początkowo eksponowane na eliptycznej tabliczce, a obecnie w Unii Europejskiej włączone do tablic rejestracyjnych. Brak jest uregulowań w tej sprawie i obecnie pojawiły się kody kraju nieco różniące się od wyżej wymienionych, wzorowane na adresach elektronicznych, ale dwuliterowe (np. zamiast H – HU oznacza Węgry).

W tym wypadku kod zwykło się podawać bez dywizu. Dla przykładu:

PL-00001 (zamiast 00-001 Warszawa)
A-1130 – przykładowy kod pocztowy dla Wiednia w Austrii


georginia napisał(a):Cytat z artykułu: "Plagą i największym utrudnieniem dla prac w Centrum jest niepoprawne adresowanie. - Ostatnią linią w polu adresowym powinien zawsze być kod. Jeżeli piszemy za granicę, przed cyferkami należy postawić skrót danego kraju, taki jak na naklejkach samochodowych – objaśnia Przemysław Frocisz."
;o Pierwsze słyszę ;o

Ten facet chyba coś mało wie na temat prawidłowego adresowania. Szczegółowe informacje dotyczące zapisu adresów znajdują się na stronach internetowych urzędów pocztowych w poszczególnych krajach. Odnośniki do tych stron dostępne są w witry­nie Światowego Związku Pocztowego (Universal Postal Union – UPU) (http://www.upu.int/en/activities/addres ... tries.html).
I tak w Polsce nie obowiązuje oficjalnie Międzynarodowy kod pocztowy, a o wzorze prawidłowego adresowania można znaleźć tu informacje.